Německý jazyk 1
Studijní plán: Erasmus - Porodní asistence - příjezd na krátkodobý studijní pobyt
Předmět | Německý jazyk 1 (NJ1-1) |
Garantuje | Katedra zdravotnických studií (KZS) |
Garant | Mgr. Lenka Nevrklová |
Jazyk | česky |
Počet kreditů | 1 |
Prezenční studium |
Cvičení | 2 h |
Sylabus
- Gesunder Lebensstil
- Körperteile
- Im Krankenhaus
- Im Krankenzimmer
- Krankheiten
- Medikamente
- Behandlungswesen
Doporučená literatura
- DUSILOVÁ, Doris. Sprechen Sie Deutsch 1?: učebnice němčiny pro zdravotnické obory. Praha: Polyglot, 2013. ISBN 80-86195-32-5.
- KARASOVÁ, Eva. Němčina pro zdravotní sestry: Deutsch für Krankenschwestern : příručka odborných textů, výrazů a cvičení. 2., dopl. vyd. Praha: Informatorium, 2006. ISBN 978-80-7333-027-9.
- SOJÁK, Karel. Němčina pro vyšší zdravotní školy a bakalářské studium. Praha: Eurolex Bohemia, 2004. ISBN 80-86432-84-x.
- MOKROŠOVÁ, Ivana a Lucie BAŠTOVÁ. Němčina pro lékaře: manuál pro praxi. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-2127-9.
- MOKROŠOVÁ, Ivana. Německo-český, česko-německý lékařský slovník. Praha: Grada, 2002. ISBN 978-80-247-0218-6.
- FIRNHABER-SENSEN, Ulrike a Margarete RODI. Deutsch im Krankenhaus neu: Berufssprache für Ärzte und Pflegekräfte : Lehr- und Arbeitsbuch. Berlin: Langenscheidt, c2009. ISBN 978-3-468-49527-4.
Anotace
Cílem předmětu je rozvinout základní jazykové dovednosti (čtení, psaní, mluvení, poslech) v prostředí odborného jazyka. Student se seznamuje s tématy z oblasti zdravotnictví, která jsou též doprovázena opakováním, upevňováním a rozšiřováním znalostí gramatických jevů. Jednotlivá témata jsou zpracována prakticky, takže je student procvičuje v situacích vyplývajících ze základních druhů péče poskytovaných ve zdravotnických zařízeních.
Cíle výuky:
- Znalosti: Student umí zareagovat na témata každodenní komunikace, umí sám takovou diskuzi rozpoutat. Umí zformulovat pravidla zdravé životosprávy a dát rady v této věci ostatním, umí popsat lidské tělo, umí podat informace o nemocnici, jejích odděleních, činnosti personálu, nemocničních pokojích, umí pojmenovat různá léčiva a okomentovat pacientovi jejich aplikaci, umí pojmenovat některá onemocnění a vést rozhovor o jejich příznacích a vyšetřeních, umí pojmenovat některé činnosti ošetřovatelského procesu. Student ovládá gramatické jevy na jazykové úrovni B1 (na základě Společného evropského referenčního rámce).
- Dovednosti: Student dokáže v němčině vést rozhovor na jakékoliv běžné téma všeobecné komunikace, poradí se zdravým životním stylem, dovede popsat cestu do nemocnice či pacientovi vysvětlit, jak se dostane na oddělení v nemocnici. Dále je schopen vést rozhovory v roli pacienta či zdravotnického pracovníka při příjmu pacienta na oddělení a při péči o pacienta. Student umí využít různé styly komunikace. Student porozumí a reaguje na německy mluvícího pacienta či zdravotnického pracovníka při práci s poslechovými cvičeními, kde musí buď odpovídat na otázky či vybírá správné možnosti odpovědí – svou odpověď umí zdůvodnit. Při práci s odborným textem umí za pomoci slovníku vyhledávat důležité informace, které interpretuje svými slovy, čehož je většinou dosaženo díky vyhledávání odpovědí na předem stanovené otázky.
- Obecné kompetence: Student dokáže samostatně reagovat a komunikovat s německy mluvícím pacientem v uvedených tematických oblastech zdravotnictví: zdravý životní styl, činnost jednotlivých zdravotnických profesí a oddělení v nemocnici, příjem pacienta a péče o něj. Dále je schopen pracovat s odborným německým textem tak, že umí vyhledat klíčové informace, odpovídat na zadané otázky a komentovat je.
Podmínkou zakončení předmětu je aktivita na cvičeních, písemný test s úspěšností min. 60 %.
^ nahoru ^