Pokusný zápočet

Studijní plán:

PředmětPokusný zápočet (PZ)
GarantujeKatedra technických studií (KTS)
GarantTest Testa1
Jazykčesky
Počet kreditů2
Prezenční studium
Přednáška1 h
Cvičení1 h
Kombinované studium
Tutoriál / přednáška1 h
Cvičení1 h
Studijní plán Typ Sem. Kred. Ukon.
V 2 kr. ZA

Sylabus

  • Pojem účetnictví, jeho význam, předmět, funkce. Cíle a uživatelé účetní závěrky
  • Předpoklady a účetní zásady, požadavky kladené na informační výstupy z účetnictví
  • Účetní kategorie a pojmy. Prvky účetní metody – bilancování, dvoustranné účty, metoda podvojného zápisu.
  • Zásoby vlastní výroby
  • Dlouhodobý majetek – vymezení, klasifikace, oceňování
  • Odepisování dlouhodobého majetku a způsoby vyřazení
  • Dlouhodobé cizí zdroje – vymezení, struktura, klasifikace, oceňování

Doporučená literatura

  • Studijní opora v LMS Moodle.
  • SKÁLOVÁ, J. Podvojné účetnictví 2021. Praha: Grada, 2021. ISBN 978-80-271-3107-5. ISBN 978-80-271-1034-6. (lze i starší vydání 2020, 2019, 2018)
  • RYNEŠ, P. Podvojné účetnictví a účetní závěrka 2021. Praha: Anag, 2021. ISBN 978-80-7554-303-5. (lze i starší vydání 2020, 2019, 2018)
  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se stanoví některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví

Anotace

Cílem kurzu je orientace v základech účetnictví, bezproblémová interpretace slovních úloh, získávání schopnosti aplikace účetnictví při podnikatelském rozhodování, jistoty ve způsobech účtování jednotlivých účetních případů účetnictví podnikatelských subjektů. Na přednáškách je představen účetní informační systém včetně platné legislativy ČR pro mikro až velké účetní jednotky, metodika vedení účetnictví, logika zachycení základních hospodářských operací od účetních dokladů, účetních zápisů do knih a na jednotlivé účty. Na cvičeních jsou tyto poznatky aplikovány na praktických příkladech.


 


Znalosti: Student se umí orientovat v účetním informačním systému účetních jednotek zatříděných do jednotlivých kategorií, umí používat účetní knihy a vysvětlit podstatu hospodářské operace zachycené v účetním systému. Dokáže zdůvodnit použití příslušných účtů z pohledu dopadu hospodářské operace na finanční, hospodářskou a majetkovou situaci účetní jednotky. Chápe vzájemné souvislosti mezi jednotlivými účty a účetními případy. Chápe význam účetní evidence a dopadů hospodářských operací na rozvahu, výsledovku a peněžní prostředky účetní jednotky.


 


Dovednosti: Student umí vytvořit základní účetní informační systém účetních jednotek, sestavit počáteční rozvahu, umí evidovat jednotlivé hospodářské operace v účetním systému během účetního období na účtech a v účetních knihách, umí sestavit konečnou rozvahu, výsledovku a obratovou předvahu. Student je schopen v základní rovině průřezově zpracovat účetní agendu za jedno účetní období.


 


Obecné způsobilosti: Student si osvojí obecné metody analýzy a syntézy. Umí vyhledávat relevantní zdroje, rozhodovat se samostatně, nést odpovědnost za vlastní postup a výsledek. Při obhajobě svých postupů a výsledků dokáže vyjadřovat svůj názor a prezentovat jej.

^ nahoru ^

Pracuji, vyčkejte prosím